În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, Vicepremierul Andrei Năstase, ministru al Afacerilor Interne, a fost întrebat: „Pe lângă calitatea din Guvern sunteți și președinte de partid. Mai aveți timp să vă ocupați și de Platforma Demnitate și Adevăr? Cum decurge trecerea de la un partid esențialmente anti-sistem la un partid de guvernământ?”.
„Platforma Demnitate și Adevăr este, în primul rând, o echipă cu oameni care împărtășesc un crez și un set de valori, același, indiferent dacă se află în opoziție sau la guvernare. Eu mă călăuzesc de acest crez inclusiv în activitatea mea ca viceprim-ministru și ministru al Afacerilor Interne. În ceea ce privește viața de partid, vă asigur că am întâlniri frecvente cu colegii, fie la nivel de fracțiune parlamentară, fie la nivel de Birou Politic, pentru a vedea cum putem mai bine transpune crezul nostru în actul de guvernare. De altfel prioritățile și acțiunile mele ca ministru derivă din programul nostru politic, de dezoligarhizare și demafiotizare a statului nostru capturat. O prioritate în perioada următoare, în colaborare cu colegii de la PAS, va fi desigur pregătirea pentru alegerile locale. Ne preocupă să venim cu cele mai bune soluții pentru ca satele și orașele noastre să fie bine administrate, de către oameni integri și competenți. Și mă bazez în acest sens pe participarea activă a colegilor din teritoriu, pe care întotdeauna i-am încurajat să vină cu inițiative și propuneri despre cum putem îmbunătăți viața oamenilor”, a precizat Năstase.
Notă: Varianta integrală a interviului o puteți citi AICI.
Andriana Cheptine







