În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, deputatul din fracțiunea socialiștilor în Parlamentul Republicii Moldova, Grigore Novac, a fost întrebat: Având în vedere că sunteți la al doilea mandat de deputat: în primul ați fost ales deputat pe listă națională, în al doilea – în circumscripție, care sistem, în opinia Dvs., este mai corect și mai bun pentru RM şi de ce?
„Scrutinul din 24 februarie 2019 a fost în baza sistemului mixt, un sistem nou pentru Republica Moldova, dar care, în același timp, a oferit șanse și oportunități pentru mai multe persoane să participe la acest scrutin, inclusiv pentru cei care nu au dorit să fie membru al unei formațiuni politice. Sistemul mixt, practic, impune candidații la funcția de deputat să muncească mai mult în teritoriu, în special cei care candidează în circumscripțiile uninominale. În același timp, alegătorii au posibilitatea să-și vadă deputatul, au posibilitatea să-i pună întrebări, să analizeze capacitățile și cunoștințele, să-l familiarizeze cu problemele din circumscripție și multe altele. În opinia mea, actualul sistem este mai aproape de cetățean”, a precizat Novac.
Notă: Varianta integrală a interviului o puteți citi Aici.
Andriana Cheptine







