Proiectele realizate pentru îmbunătățirea infrastructurii, dar și prioritățile de dezvoltare locală pentru perioada următoare, au fost discutate la întrevederea Prim-ministrului Alexandru Munteanu cu reprezentanții administrației publice locale și ai serviciilor desconcentrate din raionul Ștefan Vodă, informează TRIBUNA.
Premierul a menționat că reparația drumurilor este o prioritate a Executivului. Recent, a fost finalizat drumul de ocolire a satului Troița Nouă și urmează reparația drumurilor de ieșire din Volintiri, Răscăieți spre Purcari și Ștefănești.
Potrivit Premierului, sunt necesare investiții suplimentare și în domeniul sănătății, chiar dacă în ultimii ani au fost alocate peste 26 de milioane de lei pentru dotarea instituțiilor medicale cu echipamente moderne.
Un alt subiect, a vizat reforma administrației publice locale. „Vom oferi instrumentele necesare pentru a construi administrații locale puternice, capabile să atragă proiecte și să absoarbă fonduri europene. Vom face acest lucru împreună, lucrând cot la cot cu primarii și cu cetățenii din raion”, a spus Prim-ministrul.







