Această săptămână a fost marcată de informațiile despre răspândirea Coronavirusului de tip nou, astfel ministra Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Viorica Dumbrăveanu a fost foarte activă în fiecare zi.
La acest subiect, chiar la începutul săptămânii a fost convocată Ședința Comisiei pentru Sănătate Publică privind situația epidemiologică. Totodată, ministra Dumbrăveanu a venit cu un îndemn către populație să manifeste maximă responsabilitate și să respecte toate măsurile de igienă și precauție pentru a preveni îmbolnăvirea cu Coronavirus de tip nou sau infecțiile respiratorii acute, să fie cooperanți la punctele de trecere a frontierei și să anunțe Agenția Națională de Sănătate Publică în cazul în care prezintă simptome precum: tuse, febră, rinoree, dificultăți de respirație.
Totodată, zilnic, la ora 7.30, a fost convocată o ședință unde ministra a coordonat activitatea Punctului Focal Național privind controlul infecției cu Coronavirus de tip nou, care a fost realizat pe platforma Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, unde instituțiile raportau ce s-a întâmplat timp de 24 de ore, care sunt acțiunile întreprinse și dacă întâmpină dificultăți.
Pe pagina sa oficială de pe Facebook, Viorica Dumbrăveanu a prezentat periodic informații oficiale despre Coronavirusul de tip nou, simptome, metode de transmitere, protecție și ce trebuie să facă fiecare persoană atunci când prezintă simptome asemănătoare acestei infecții, dar și sfaturi pentru toți, inclusiv când și în ce cazuri se efectuează testele de laborator la infecția cu Coronavirus de tip nou.
De asemenea, a fost convocată ședința cu reprezentanții instituțiilor medicale din țara noastră, dar și ședința privind coordonarea acțiunilor de comunicare la nivel național în contextul prevenirii și controlului infecției cu Coronovirusul de tip nou.
În cadrul ședinței Parlamentului, a avut loc și audierea ministrului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale privind situația epidemiologică la infecția cu Coronavirus de tip nou, măsurile de prevenire și răspuns.
În ședința Guvernului au fost aprobate modificări la Regulamentul de formare a preţurilor de comercializare a produselor social importante, în scopul asigurării accesului întregii populații a Republicii Moldova la produsele de uz medical, la prețuri reale și rezonabile. Tot în ședința Guvernului au fost aprobate și o serie de modificări la Codul muncii.
TRIBUNA precizează: Viorica Dumbrăveanu s-a născut la data de 23 decembrie 1976 în Chișinău. Și-a făcut studiile la Colegiul Republican de Informatică, Facultatea de Drept, specialitatea Drept general. De asemenea, deține titlul de licenţiat în profilul jurisprudenţă la Universitatea de Stat din Moldova, specialitatea drept, dar și este magistru în drept, specializarea drept penal şi criminologie. În prezent este Ministru al Sănătății, Muncii și Protecției Sociale. De-a lungul anilor a deținut mai multe funcții în cadrul Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale și Familiei, inclusiv cea de vice-ministru și de secretar de stat. Până la numirea în funcția de ministru, a fost Consilierul Președintelui Republicii Moldova în domeniul dezvoltării sociale, timp de câteva luni.







