Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a discutat, la Berlin, cu societatea civilă, cu deputatul Knut Abraham și cu David Preisendanz – raportorul pentru Republica Moldova al grupului parlamentar Uniunea Creștin Democrată (CDU) din Bundestag, cu Christoph Israng – director general pentru Europa, și cu Niklas Wagner – responsabil pentru Europa de Est, Caucaz și Asia Centrală din cadrul Ministerului Afacerilor Externe, informează TRIBUNA.
„Am vorbit despre situația la zi pe agenda europeană, progresele în procesul de negocieri și sprijinul pe care Germania îl oferă Republicii Moldova pentru a avansa în drumul spre UE”, a spus Cristina Gherasimov.
Viceprim-ministra Gherasimov a mulțumit autorităților de la Berlin pentru deschidere și buna cooperare: „Reformele și proiectele pe care le implementăm împreună ne ajută să consolidăm capacitățile instituțiilor publice și să îmbunătățim viața cetățenilor”.







