Fostul ministru Andrei Năstase a constatat că „în Europa, prețurile la gaze scad. În Republica Moldova, facturile cresc. Iar acum ni se pregătește o nouă lovitură prin majorarea TVA. Asta înseamnă facturi mai mari și scumpiri în lanț la alimente, servicii și produsele de zi cu zi”, informează TRIBUNA.
Politicianul a spus că, oamenii au dreptul să afle de ce plătesc mai mult, atunci când evoluțiile de pe piața europeană arată altceva.
„Un stat responsabil nu golește buzunarele cetățenilor fără explicații. Un stat responsabil spune adevărul, ia decizii în interesul oamenilor și îi respectă pe cei care muncesc și își plătesc taxele.
Republica Moldova are nevoie de o guvernare care apără cetățeanul, nu îl împovărează”, a subliniat el.







