[ X ]
Important11 Decembrie 2025 15:00

Cristina Gherasimov: Avem multe de învățat din experiența colegilor noștri de la Tirana

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, împreună cu o parte din echipa Biroului pentru Integrare Europeană, se află în Albania într-o vizită dedicată schimbului de experiență privind procesul de aderare la Uniunea Europeană, informează TRIBUNA. 

„Avem multe de învățat din experiența colegilor noștri de la Tirana, care, acum o lună, au deschis ultimul grup de capitole de negociere cu UE și care, la fel ca și noi, au un guvern nou, recent instalat, cu un mandat clar de a pregăti țara pentru aderarea la Uniunea Europeană”, a spus Cristina Gherasimov.

La Tirana, viceprim-ministra s-a întâlnit cu echipa responsabilă de procesul de integrare europeană al Albaniei.

„M-am bucurat să o cunosc și să discut cu Elisa Spiropali, noua ministră pentru Europa și Afaceri Externe a Albaniei, dar și cu Majlinda Dhuka, negociatoarea-șefă pentru aderarea Albaniei la UE. Am vorbit despre progresele țărilor noastre pe agenda europeană și despre schimbul de bune practici pe care îl putem avea între instituții”, a menționat viceprim-ministra.

Cristina Gherasimov a mulțumit autorităților de la Tirana pentru sprijin și pentru că împărtășesc lecțiile învățate de Albania în procesul de negocieri.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...