[ X ]
Important22 Septembrie 2025 10:08

Maia Sandu a discutat cu François Villeroy de Galhau și Gabriel Attal despre sprijinirea reformelor din Republica Moldova

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a primit la Chișinău pe François Villeroy de Galhau, guvernatorul Băncii Franței, și pe Gabriel Attal, fost Prim-ministru al Franței și actual lider al partidului Renaissance, formațiunea fondată de președintele Emmanuel Macron și care reprezintă cea mai mare fracțiune din Adunarea Națională a Franței, informează TRIBUNA. 

Discuțiile au vizat cooperarea bilaterală, sprijinirea reformelor din Republica Moldova și avansarea parcursului european al țării.

Oficialii francezi au reconfirmat susținerea pentru consolidarea instituțiilor democratice și pentru apărarea suveranității și independenței Republicii Moldova în fața ingerințelor externe.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...