[ X ]
Important2 Septembrie 2025 15:21

Cristina Gherasimov, la reuniunea informală a Consiliului Afaceri Generale: R. Moldova continuă să meargă cu determinare pe drumul său european

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a participat, astăzi, la reuniunea informală a Consiliului Afaceri Generale (CAG) de la Copenhaga, desfășurat sub egida președinției daneze a Consiliului UE, informează TRIBUNA. 

În cadrul reuniunii, viceprim-ministra a discutat, împreună cu omologii săi din statele candidate și cu miniștrii pentru afaceri europene ai celor 27 de state membre, despre criteriile de la Copenhaga și oportunitățile pe care le oferă integrarea accelerată statelor candidate.

„Am vorbit despre reformele prin care trece Republica Moldova și pregătirile pentru exercițiul democratic din această toamnă, care va fi unul crucial pentru parcursul european al țării noastre. De la tribuna CAG am transmis un mesaj clar: Republica Moldova continuă să meargă cu determinare pe drumul său european, un drum care ne va aduce mai multă prosperitate, siguranță pentru fiecare cetățean și oportunități de dezvoltare pentru noi toți aici, acasă”, a spus Cristina Gherasimov.

Potrivit viceprim-ministrei, în parcursul său european, Republica Moldova se bucură de tot sprijinul instituțiilor europene și al statelor membre ale UE.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...