[ X ]
Alegeri31 Iulie 2024 14:59

Pretendentul nr.14 la șefia statului. Va candida independent!

Ștefan Savițchi, vicepreședinte al Partidului Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa (ALDE), va candida independent la funcția de șef al statului în cadrul scrutinului din 20 octombrie curent, informează TRIBUNA.

El a anunțat, ieri, în cadrul unei conferințe de presă, despre acest lucru.

Ștefan Savițchi a spus că vrea să fie un președinte care va uni societatea, care va uni toate grupurile etnice.

„Avem nevoie să unim țara. Noi nu putem merge în Uniunea Europeană fără Tiraspol”, a subliniat el.

Politicianul a mai menționat că el pledează pentru neutralitatea țării.

Precizăm că, până acum au mai anunțat intenția de a candida încă 13 personalități.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...