Ștefan Savițchi, vicepreședinte al Partidului Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa (ALDE), va candida independent la funcția de șef al statului în cadrul scrutinului din 20 octombrie curent, informează TRIBUNA.
El a anunțat, ieri, în cadrul unei conferințe de presă, despre acest lucru.
Ștefan Savițchi a spus că vrea să fie un președinte care va uni societatea, care va uni toate grupurile etnice.
„Avem nevoie să unim țara. Noi nu putem merge în Uniunea Europeană fără Tiraspol”, a subliniat el.
Politicianul a mai menționat că el pledează pentru neutralitatea țării.
Precizăm că, până acum au mai anunțat intenția de a candida încă 13 personalități.







