Vlad Filat, ex-Premier, președinte al Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM), pe 5 iulie curent, a adresat o scrisoare deschisă Președintelui Republicii Moldova, Maia Sandu, însă răspuns nu a primit nici până astăzi, informează TRIBUNA.
„Deoarece nu a urmat nici o reacție la acea scrisoare deschisă, astăzi am depus-o în mod oficial la Președinție”, a anunțat politicianul.
Vlad Filat a precizat că, în scrisoare semnalează „o situație catastrofală legată de depopularea masivă a Republicii Moldova. Datele statistice oficiale arată că deja am ajuns să avem în țară circa 2,5 milioane oameni (la începutul anilor 90 ai secolului trecut eram circa 4,5 milioane), iar situația continuă să degradeze rapid”.









