Vlad Bătrîncea, vicepreședintele Parlamentului, președinte al Blocului Comuniștilor și Socialiștilor (BCS) în Parlament, a comentat plecările recente, inclusiv unii deputați. din Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, informează TRIBUNA.
Politicianul, în cadrul emisiunii „Moldova live” de la Exclusiv TV, a spus că foștii colegi au arătat slăbiciune, lipsa principiilor de etică și morală.
„Ei au demonstrat că sunt slabi și au preferat beneficiul personal în loc de beneficiul oamenilor”, a menționat el.
Vlad Bătrîncea, la capitolul beneficii, a precizat că e vorba de „dividende materiale”.
„Am materiale, dar, din păcate, nu sunt procuror”, a afirmat el.
Socialistul, fiind întrebat dacă se va adresa Procuraturii, a subliniat că, „din păcate, sistemul nostru de justiție nu este independent”, este politizat.
Totodată, el a spus că, acei care au plecat sunt „tradători”.







