[ X ]
Breaking news7 Octombrie 2022 09:34

Următoarea reuniune a Comunității Politice Europene va avea loc la Chișinău

Cel de-al doilea summit al Comunității Politice Europene (CPE) va avea loc primăvara viitoare în Republica Moldova. Anunțul a fost făcut de Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, înainte de conferința de presă susținută în seara de 6 octombrie, la Praga, în comun cu Emmanuel Macron, Președintele Republicii Franceze și inițiatorul CPE, și cu Petr Fiala, Prim-ministrul țării gazdă, Republica Cehă, informează TRIBUNA.

„Propunerea de a găzdui reuniunea celor 44 de lideri ai statelor și regiunilor din Europa în țara noastră accentuează sprijinul univoc al partenerilor noștri pentru parcursul și viitorul european al Moldovei. El reflectă, de asemenea, caracterul pragmatic și orientat spre rezultat, pe care dorim să-l conferim Comunității Politice Europene create astăzi”, a declarat Președinta Maia Sandu.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Piaţa imobiliară şi piaţa construcţiilor prin prisma reformei fiscale Unul dintre cele mai discutate subiecte din ultima perioadă este preconizata reformă fiscală, care ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...