[ X ]
Comentarii7 Aprilie 2022 15:00

Expert: Republica Moldova face un pas enorm în libertatea energetică

„Astăzi Moldova a făcut un pas enorm în creșterea securității energetice a țării”. Declarația a fost făcută de economistul Veaceslav Ioniță cu referire la faptul că „ANRE a aprobat Hotărârea prin care Bursa Română de Mărfuri va începe să opereze în Moldova pe piața gazelor naturale”, informează TRIBUNA.

Potrivit spuselor sale, această decizie extrem de importantă vine la pachet cu suportul oferit de Uniunea Europeană pentru Moldova în achiziționarea și stocarea de gaze naturale.

„Stocarea va putea fi realizată în România, care acum tot cu suportul UE își majorează cu 33% sau un miliarde de m3 capacitățile sale de stocare”, a explicat el.

Expertul a amintit, totodată, și de noua lege, „care obligă operatorii din Moldova să aibă stocuri de gaze naturale”.

„Toate aceste eforturi vor permite Moldovei să-și crească substanțial securitatea sa energetică.

Prin efortul comun al ANRE, Guvernului din Moldova și cel din România, cu suportul Uniunii Europene și cu Implicarea Bursei Române de Mărfuri, Moldova face un pas enorm în libertatea energetică”, a conchis Ioniță.

Cristina Gurez

Alte știri la rubrica
Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...