[ X ]
Știri27 Octombrie 2020 15:45

Ex-ministrul Pasat: E o crimă orice tentativă de a destabiliza situația din țară. Fiecare politician trebuie să contribuie la menținerea păcii

Fostul ministru Valeriu Pasat declară că a fost „uluit citind în presă că ex-președintele Voronin a declarat că în cazul în care la 1 noiembrie se va crea o situație similară cu cele din Kârgâzstan și Belarus, el intenționează să se alăture protestelor și chiar să se situeze în fruntea lor”, informează TRIBUNA.

„Este o declarație cinică și iresponsabilă care nu-mi poate trezi decât șocul și indignarea”, a precizat Pasat.

În context, el a adresat un apel fostului șef de stat: „renunțați la planuri nesăbuite de a participa la acțiuni violente contra puteri legitime! Dați-vă seama ce faceți! În aceste condiții de criză social-economică agravată de pandemie, e o crimă orice tentativă de a destabiliza situația din țară. Dimpotrivă, fiecare cetățean, cu atât mai mult fiecare politician, trebuie să contribuie la menținerea păcii în societate, la păstrarea ordinii și la consolidarea statului…”

Textul integral poate fi citit mai jos:

Comentarii

Top știri

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...