Vitalie Gamurari, Directorul Școlii Doctorale de Drept din cadrul ULIM, afirmă că nu a acceptat nicicând termenul „diasporă”, informează TRIBUNA.
„Nu am acceptat nicicând termenul „diasporă” pentru concetățenii mei plecați în străinătate, evident nu de viață bună, de regulă, din simplu motiv că cunosc ce presupune acest termen pentru Evrei… Dar hai să ne respectăm reciproc, eu nu am beneficiat de resursele financiare transmise celor apropiați, ba din contra, am achitat impozite și taxe din acordurile cu organizațiile internaționale… astfel susținând, chiar dacă indirect, acest Stat, indiferent le place unora sau nu, fără a pretinde la beneficii din partea autorităților… Să dea Domnul să nu fim afectați, dar întrebarea este – cum îi ajutăm pe Medici!!! Hai să achitam Polița și să nu ascultăm „politicienii” fără șapte ani de acasă… Vai de capul lor… Le Chapeau pour Les Médecins!!!”, a scris fostul purtător de cuvânt al PDM, pe o rețea de socializare.
Andriana Cheptine







