Fostul vicepremier Victor Stepaniuc, ex-deputat, este de părere că agenții economici, care în condițiile Stării de Urgență au posibilitatea să lucreze, să facă afaceri, bani, nestingherit ar merita să fie un exemplu pentru societate, informează TRIBUNA.
„În primul rând trebuie create condiții sanitare de munca colectivelor, inclusiv lucrătorilor la construcții, magazine, oficii poștale, farmacii, bănci etc. Straniu se comporta stăpânii marketurilor. Acestea merita să-și tempereze lăcomia în perioada de criză, să nu majoreze, dar să reducă preturile, să organizeze judicios activitatea, să nu admită îmbulzeala, să respecte regulile sanitare impuse. Oare businessul nu trebuie să aibă responsabilitate socială?!”, s-a întrebat Stepaniuc.
Totodată, potrivit lui, în această situație de criză și riscuri majore pentru societate nu doar guvernanții, cetățenii simpli, ci poate, în primul rând, oamenii de afaceri, milionarii și miliardarii moldoveni, „care și-au făcut averi fabuloase pe spatele poporului, merită sa ajute țara și populația”. „Spre regret, capitaliștii noștri, fără mustrări de conștiință chiar și în situația critică, demonstrează că sunt capabili doar să majoreze prețurile și să pună pe umerii săracilor toate greutățile momentului… Practic nu există inițiative de solidaritate cu țara?!”, a mai scris fostul vicepremier.
Andriana Cheptine







