Pavel Filip, Președintele Partidului Democrat din Moldova (PDM), în cadrul unui interviu pentru TRIBUNA, a fost întrebat „În ultimul timp, se fac diverse declarații despre o posibilă coaliție a PDM cu PSRM. Pe cât de real este astfel de scenariu?”.
„Noi ne-am dat votul pentru Guvern în luna noiembrie pentru că, în prag de iarnă, țara avea nevoie de guvernare, pentru că Guvernul acesta format din foștii noștri colegi ne-a promis că va continua proiectele noastre pentru oameni și va menține cursul de integrare europeană. Nu suntem într-o coaliție, iar susținerea noastră este discutată pentru fiecare proiect în parte. Nu discutăm acum despre o posibilă coaliție”, a declarat democratul.
Totodată, liderul PDM a precizat că discută, periodic, evoluția pe anumite programe sociale și economice pe care le-au lansat democrații.
Notă: Varianta integrală a interviului va fi publicată mâine, 3 februarie 2020, pe www.tribuna.md
Andriana Cheptine







