Politologul Dionis Cenușă susține că, anul politic 2019 a fost, în primul rând, anul socialiștilor și a lui Igor Dodon. Declarația a fost făcută pentru TRIBUNA.
„Aceștia au reușit să se debaraseze de regimul oligarhic a lui Vladimir Plahotniuc și să utilizeze coalizarea temporară cu ACUM pentru a-și impune propria viziune și stil asupra actului de guvernare. Deși Dodon și Socialiștii au avut tras cele mai multe foloase, avantaje valoroase au fost acumulate de Maia Sandu. Profilul său politic a fost și încă este în ascensiune, chiar dacă a pierdut funcția de premier. Totuși, forțele politice ale Maiei Sandu și ale PAS se datorează scufundării Platformei DA, care revine la mesajul anti-oligarhic în cursa pentru aceeași categorie de votanți”, a precizat Cenușă.
Andriana Cheptine







