În cadrul unui interviu pentru TRIBUNA, Primarul capitalei, Ion Ceban, a fost întrebat: „Cum s-au schimbat prioritățile Dvs. după ce ați intrat în biroul primarului de Chișinău?”.
„Prioritățile nu s-au schimbat, dar au apărut completări esențiale. Modernizarea Chișinăului poate fi realizată numai cu o echipă de specialiști bine pregătiți. Avem nevoie de oameni capabili să elaboreze proiecte și să administreze implementarea lor. Deci, primul pas, pe care trebuie să-l facem, este investiția în echipa de funcționari ai Primăriei. Trebuie să le oferim colegilor oportunitatea de a învăţa de la oamenii care au implementat deja proiecte de modernizare – nu e cazul să „inventăm bicicleta”, odată ce lumea are demult soluții avansate pentru problemele noastre. Avem nevoie de specialiști și vom investi în formarea lor. Voi conveni cu omologii din Moscova, din București, din Kiev, și voi discuta și cu primarii altor orașe dezvoltate, despre transferul de experiență de la ei la Chișinău. Transferul va fi realizat prin instruirea echipei noastre – cum să elaboreze și să implementeze proiecte mari, cum să gestioneze proiecte de construcție a drumurilor, ori implementarea soluțiilor inteligente de gestionare a traficului rutier, ori modernizarea și organizarea transportului public și altele”, a precizat Ceban.
Notă: Varianta integrală a interviului o puteți citi AICI.
Andriana Cheptine







