[ X ]
Exclusiv23 Noiembrie 2019 07:00

„Harta” Guvernului, în noua componență. Iată de unde sunt cei mai mulți membri!   

Se spune că „nu trebuie să uiți niciodată de unde ai plecat”. În context, TRIBUNA a realizat un material în cadrul căruia se referă la provenienţa geografică a actualilor membri ai Executivului.

Municipiul Chișinău se bucură de prezența celor mai mulţi reprezentanți în actualul Guvern. Astfel, în Chișinău s-au născut 4 membri ai Guvernului. Este vorba despre ministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene, Aureliu Ciocoi, ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Viorica Dumbrăveanu, ministrul Justiției, Fadei Nagacevschi, dar și Viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Alexandru Flenchea.

Totodată, doi reprezentanți în actualul Guvern are orașul Florești: ministrul Economiei şi Infrastructurii, Anatol Usatîi și ministrul Educației, Culturii și Cercetării, Corneliu Popovici.

Câte un reprezentant în actualul Guvern au raioanele: Călărași – Prim-ministru al Republicii Moldova, Ion Chicu (s. Pîrjolteni), Briceni – Viceprim-ministru, Sergiu Pușcuța, ministru al Finanţelor (or. Lipcani), Telenești – ministrul Agriculturii și Dezvoltării Regionale, Ion Perju (s. Căzănești), Ungheni – ministrul Afacerilor Interne, Pavel Voicu (s. Frăsinești), Sîngerei – ministrul Apărării, Victor Gaiciuc (s. Pepeni), dar și UTA Găgăuzia – Guvernator al UTA Găgăuzia, Irina Vlah (mun. Comrat).

Andriana Cheptine

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...