Ion Ceban, candidatul socialiștilor la șefia capitalei, într-un interviu pentru TRIBUNA, a fost întrebat: „Sunteți gata să vă dedicați problemelor Chișinăului? Înțelegeți cât de complexe sunt și că oamenii vă vor judeca dur pentru insuccese?”.
„Suntem gata – avem echipă de oameni energici, cu experiență și dedicați Chișinăului. Și da, sunt gata să-mi asum responsabilitatea. Sunt sigur că vom reuși. Evident, admit că în patru ani s-ar putea să construim doar 60 la sută din șoseaua de centură, că ne va mai trebui timp pentru a o finaliza, în rest, toate prioritățile anunțate în programul de administrare a municipiului vor fi realizate. Vă asigur. Îmi doresc sincer să schimb starea lucrurilor în capitală și o voi face. Anume din acest considerent, în 2015, am renunțat la mandatul de deputat și am venit în CMC, iar în 2019 sunt decis să las funcția de vicepreședinte al Legislativului și mandatul de deputat pentru Chișinău”, a răspuns Ceban.
Notă: Varianta integrală a interviului o puteți citi AICI.
Cristina Gurez







