În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, fostul edil interimar și viceprimar al capitalei, Ruslan Codreanu, pretendent la fotoliul de Primar al mun. Chișinău la alegerile din 20 octombrie, a fost întrebat: „Faptul că ați fost Primar interimar e un avantaj pentru dvs.?”.
„Mulți până la mine au fost primari și nu îi avantajează nicidecum acest aspect, pentru că au distrus acest oraș. Acțiunile fac diferența. Avantajul meu este că eu am făcut într-un an, cât alții nu au reușit să facă în 10. Avantajul meu este că, pe parcursul a celor 16 ani de când activez, mi-am făcut lucrul onorabil și am făcut diferența la locul de muncă unde am activat. Chiar și în cele mai dificile circumstanțe, indiferent de situația politică, am abordat marile provocări cu care se confruntă oamenii noștri zilnic, am crezut și am continuat să construiesc un loc mai bun și să aduc o schimbare durabilă aici, acasă. În perioada de interimat, eu doar am arătat că se poate, din banii noștri, din bugetul nostru mic, să pornești 300 de proiecte. Să faci lucrurile la timp și bine. Și pe această cale vreau să mulțumesc echipei cu care am lucrat și colegilor din Primărie. Pentru că ne-a reușit acest lucru”, a răspuns Codreanu.
Notă: Varianta integrală a interviului o puteți citi AICI.
Andriana Cheptine







