Ministra Finanțelor, Natalia Gavriliță, a explicat, într-un interviu pentru europalibera.org, la ce s-a referit Premierul Maia Sandu, când a spus că, de fapt, cetățenii achită acum nota de plată pentru corupția vechiului sistem, a vechilor autorități.
După cum informează TRIBUNA, Natalia Gavriliță a explicat prin ce achită cetățenii această notă de plată.
„Haideți să vă spun prin ce plătesc. Bunăoară, noi avem multe întreprinderi de stat. Aceste întreprinderi de stat de obicei au un profit care se impozitează și care merge în folosul statului, dar și dividende pe care le primește statul, pentru că este proprietar al acestor întreprinderi. Dacă în aceste întreprinderi de stat sunt anumite scheme de corupție sau așa-numitele „companii-căpușă”, sau sunt făcute achiziții publice care nu cheltuiesc judicios banii întreprinderii, atunci evident că aceștia sunt bani care nu ajung la bugetul de stat și eliminarea acestor scheme va duce la creșterea veniturilor, însă problema cu care ne confruntăm noi acum este o problemă de timp, pentru că eliminarea acestor scheme va dura ceva timp și implică revederea unor contracte, chiar și unor hotărâri de Guvern și legi pentru ca să ne asigurăm că activitățile pe care le desfășoară aceste întreprinderi duc la venituri în folosul statului. Și aici putem vorbi chiar și despre aceleași plăți pe care le face statul pentru „Arena Chișinău” sau despre monopolul statului care a fost impus pe jocurile de noroc și scutirea de impozite pe care a introdus-o pentru jocurile de noroc. Evident că acestea sunt lucruri pe care noi încercăm acum să le rezolvăm pentru a ne asigura că interesul cetățenilor este prioritar”, a precizat Gravriliță.
Andriana Cheptine







