Se spune că, „nu trebuie să uiți niciodată de unde ai plecat”. În context, TRIBUNA a realizat un material în care se referă la provenienţa geografică a actualilor membri ai Executivului.
Municipiul Chișinău se bucură de prezența celor mai mulţi reprezentanți în actualul Guvern. Astfel, în Chișinău s-au născut 4 membri ai Guvernului. Este vorba despre ministrul Economiei şi Infrastructurii, Vadim Brînzan, ministrul Finanţelor, Natalia Gavrilița, ministrul Justiției, Olesea Stamate, dar și ministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene, Nicolae Popescu.
Câte un reprezentant în actualul Guvern au raioanele: Fălești – Prim-ministrul Republicii Moldova, Maia Sandu (s. Risipeni), Telenești – Viceprim-ministrul, Andrei Năstase, ministru al Afacerilor Interne (s. Mândrești), Hîncești – Viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Vasile Șova (s. Crasnoarmeiscoe), Ungheni – ministrul Apărării, Pavel Voicu (s. Frăsinești), Strășeni – ministrul Educației, Culturii și Cercetării, Liliana Nicolăescu-Onofrei (s. Lozova), Soroca – ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Ala Nemerenco (s. Soloneț), Cahul – ministrul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului, Georgeta Mincu (s. Alexandru Ioan Cuza).
Andriana Cheptine







