În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, președinta Partidului Național Liberal (PNL), Vitalia Pavlicenco, a fost întrebată: Ce ar fi mai bine pentru RM: evitarea sau organizarea alegerilor anticipate?
„Pentru unioniștii răzlețiți, dacă se vor aduna, e mai bine să fie alegeri anticipate. Dar cred că și pentru populație, pentru că unii ar deschide mai bine ochii și ar privi, poate, altfel lucrurile, poate și-ar schimba opțiunea legat de ”neșansă” și de ”votul util”, care le-a adus atâta neșansă și atâtea voturi inutile. Din punctul de vedere al Stângii fățișe sau camuflate, cred că și PSRM, și PD sunt într-o capcană, iar o alianță între aceste formațiuni va fi o stagnare în evoluția R. Moldova pe calea reformelor și a optimizării activității instituțiilor publice. Asta nu va însemna edificarea identității adevărate românești a Republicii Moldova, ca al doilea stat românesc”, a declarat ea.
Notă: Varianta integrală a interviului poate fi accesată la acest link.
Cristina Pendea







