În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, deputatul Blocului ACUM Platforma DA, Dinu Plângău a fost întrebat: În ce relație sunteți cu liderul Platformei DA, Andrei Năstase? Vă mai amintiți cum ați făcut cunoștință și cum ați ajuns în aceeași echipă?
„Despre Andrei Năstase prima dată am auzit pe coridoarele facultății de drept unde îmi făceam studiile. Auzeam ca e un avocat bun și un jurist cunoscut care câștigă dosare la CtEDO. Prima dată m-am întâlnit cu el în 2015, după un protest organizat de mine și Mișcarea Civică ,,Tinerii Moldovei”, al cărei președinte eram. Era trist, zicea că urma să plece în Germania la familia sa, îmi arăta fotografiile copiilor. Zicea că Republica Moldova se mișcă într-o direcție foarte greșită și că a văzut o speranță în faptul că tinerii au ieșit la protest. L-am sunat câteva zile mai târziu și l-am rugat să mă consulte ce să fac cu oaspeții de la SIS care încercau să mă intimideze. Așa am început să comunicăm. El m-a invitat într-o zi la Biblioteca Națională, unde mai erau 14 oameni, oameni care ulterior au fost semnatarii de constituire a Platformei Civice Demnitate și Adevăr. Suntem în relații foarte bune. La partid suntem colegi și învăț multe de al el – într-adevăr, e un lider veritabil”, a declarat el.
Notă: Varianta integrală a interviului poate fi accesată la acest link.
Andriana Cheptine







