Ministrul Economiei și Infrastructurii, Chiril Gaburici, a fost premiat de TRIBUNA la categoria „Ministrul cu cele mai bune rezultate în 2018”. Cu această ocazie, el a fost întrebat cum a fost pentru el anul politic 2018.
„A fost un an foarte agitat. Cu foarte multe proiecte diverse, dar fiind faptul că MEI anul acesta fost un mega-minister și nu mă tem să spun lucrul acesta. Practic, de la sfârșitul anului trecut Ministerul cuprinde câteva ministere și diverse sectoare, precum: economie, industrie, întreprinderile mici și mijlocii, sectorul IT, energetică, comunicații, transport, infrastructură, dar și un pic de construcții. Deci, noi acoperim o foarte mare parte din activitatea țării. De asta a fost foarte complex, dar asta ne-a dat și posibilitate să vedem lucrurile într-o imagine mai largă. Noi într-un fel am completat un puzzle, astfel încât să putem să muncim și să dăm efecte noi”, a precizat Gaburici.
Andriana Cheptine







