În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, președintele Mişcării Naţionale Voievod, Nicolae Pascaru, candidat al PSRM la funcția de deputat pe circumscripția electorală Răzeni la alegerile parlamentare din 24 februarie 2019, a fost întrebat ce l-a determinat să accepte propunerea de a candida.
„Da, într-adevăr, am fost rece la ceea ce se numește politică. Inițial, nu am avut o mare dorință să mă implic în aceste fenomene politice, am foarte mult de lucru în domeniile mele de activitate. Însă, am acceptat anume anul acesta, pentru că vedem în RM o situație care nu ne poate lăsa indiferenți de ceea ce se întâmplă. În țară este un dezastru, sunt multe lucruri care nu-mi plac și care necesită implicare. Eu fac primul pas în politică, sunt tânăr și cred că avem nevoie de o revoluție în RM, nu cu efecte de distrugere, dar avem nevoie de a schimba clasa politică. Noi nu vedem în politica moldovenească oameni onești, noi nu vedem politicieni, noi nu vedem oameni cu verticalitate sau oameni cu strategii de dezvoltare a statului pentru ani înainte. La moment, noi vedem oameni oportuniști. Politicul trebuie să facă politică. Este important ca politicul să rezolve problemele oamenilor simpli care au crezut în ei și i-au votat. De aceea, am îndrăznit să merg în politică și să mă implic”, a declarat el.
Notă: Varianta integrală a interviului va fi publicată de TRIBUNA mâine.
Andriana Cheptine







