[ X ]
Breaking news26 Iulie 2018 09:45

Ministrul Gaburici – chemat, de două ori, azi în Parlament! Ce i-a nemulțumit pe deputați

În debutul ședinței Parlamentului, două fracțiuni au cerut astăzi audierea ministrului Economiei și Infrastructurii, Chiril Gaburici.

După cum informează TRIBUNA, liberalii au solicitat audierea ministrului referitor la construcția drumurilor naționale.

„Vorbim de traseul Chișinău-Ungheni și Sărăteni-Bălți, care numai au terminat aceste lucrări, dar, totodată, și despre calitatea construcției drumurilor locale. Noi vedem că în RM a apărut o nouă metodă de verificare a calității – în degete. Noi vrem să vedem cum prin această nouă metodă de verificare a calității „în degete” propriu-zis are loc construcția drumurilor locale”, a precizat liberalul Lilian Carp.

La rândul său, socialiștii au solicitat audierea ministrului cu privire la intenția de concesionare a Întreprinderii de Stat Gările și Stațiile Auto.

Socialistul Oleg Lipskii a menționat că o astfel de informație circulă în spațiul public. „Ținem minte cazul netransparenței și concesionării AIC. Solicităm în cadrul ședinței audierea ministrului în acest sens”, a adăugat socialistul.

Totuși, nici una dintre propuneri nu a întrunit numărul necesar de voturi.

Andriana Cheptine

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Prevederile din programul noului Guvern care merită o atenţie deosebită Anterior, eu am expus public în numărate rânduri poziţia şi punctele de vedere pe care le am în raport ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...