Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a însoțit-o pe președinta Maia Sandu într-o vizită de lucru în Cipru, țara care, de la 1 ianuarie 2026, va prelua președinția Consiliului UE, informează TRIBUNA.
„În perioada următoare ne propunem să avansăm în procesul de negocieri pentru aderarea la UE. Moldova este recunoscătoare pentru sprijinul autorităților cipriote în parcursul său european”, a spus Cristina Gherasimov.
În cadrul vizitei, viceprim-ministra Gherasimov s-a întâlnit și cu Marilena Raouna, ministra Afacerilor Europene a Ciprului: „Am discutat despre planurile noastre pentru anul următor și cum putem lucra împreună pentru a obține rezultate bune pe agenda europeană”.







