Cheltuieli-record din bugetul de stat au fost înregistrate în anul 2023 pentru deplasările deputaților. Este vorba despre suma totală de 4 316 100 lei pentru numărul-record de deplasări în ultimii 5 ani – 161, informează TRIBUNA cu referire la datele Promo-LEX.
Potrivit informațiilor publicate de Asociație, în 2022, cheltuielile pentru vizitele peste hotare ale parlamentarilor au fost de 1 808 900 lei pentru 94 de deplasări.
În anul 2021 au fost alocate 1 193 700 lei pentru 32 de vizite.
În anul 2020 au fost cheltuieli de 436 583 lei pentru 16 vizite.
În anul 2019 a fost cheltuită suma de 1 148 876 lei pentru 48 de vizite.
În total pentru cei 4 ani au fost cheltuieli de 4 588 059 lei.
„Promo-LEX constată, prin comparația cu anii precedenți, că numărul deplasărilor, precum și cheltuielile suportate pentru acestea sunt în continuă creștere” – se spune în analiza Asociației.







