Igor Dodon, liderul socialiștilor, afirmă că inflația scade, însă nu și prețurile, și lucrul acesta este o mare problemă pentru cetățeni. În opinia sa, Guvernul ar trebui să se ocupe anume de prețul pâinii, informează TRIBUNA.
În cadrul emisiunii sale „În direct cu Igor Dodon”, el a constatat: „Banca Naţională vine cu pronosticuri optimiste, că anul acesta inflaţia va fi mai mică decât anul trecut. Da, acest lucru este adevărat, dar nu este un motiv de bucurie pentru oamenii simpli. Prețurile au crescut rapid anterior și nimeni nu le va reduce la nivelul la care erau acum 2 ani”.
Totodată, Igor Dodon a spus: „Guvernul n-ar trebui să caute nod în papură, să creeze Centrul „Patriot”, ci mai degrabă să se ocupe de prețul pâinii și alte probleme importante. Oamenii așteaptă asta de la voi”.







