Guvernatorul Găgăuziei, Irina Vlah, a participat la Liturghia de Paști la Biserica Adormirea Maicii Domnului din satul Cișmichioi, raionul Vulcănești, informează TRIBUNA.
Slujba festivă a fost condusă de starețul bisericii, părintele Veaceslav.
La Liturghie au participat sute de locuitori și băștinași din satul Cișmichioi, precum și locuitori ai altor localități din Găgăuzia și Republica Moldova.
La finalul slujbei, Bașcanul Găgăuziei i-a felicitat pe locuitorii autonomiei cu ocazia Sărbătorii Paștelui.
“Sfânta Sărbătoare a Paștelui este o sărbătoare specială. Cu toții iubim această sărbătoare de la o vârstă fragedă pentru tradițiile minunate asociate cu ea, pentru atitudinea foarte serioasă a părinților noștri, a bunicilor noștri față de această sărbătoare. Paștele este o sărbătoare care ne unește pe toți și ne amintește că avem o credință comună și valori spirituale comune”, a spus Irina Vlah.







