În cadrul unui interviu pentru TRIBUNA, președintele Partidului Democrat din Moldova (PDM), Pavel Filip, a fost întrebat: „În genere, în ce relații este la moment PDM cu PSRM?”
„Discutăm desigur, periodic, evoluția pe anumite programe sociale și economice pe care le-am lansat noi. Cei care au muncit la aceste proiecte se regăsesc o parte – în noul Guvern, cealaltă – în echipa noastră. Avem profesioniști și oameni dedicați, care, cu siguranță, pot aduce plus valoare activităților Executivului. Nu suntem la guvernare, dar, pentru că ne-am dat votul pentru acest Guvern, desigur, că o parte de responsabilitate ne revine și nouă. De aceea, este firesc să discutăm ca să vedem dacă în continuare condițiile noastre legate de integrare europeană, programe sociale și integritate teritorială sunt respectate”, a răspuns democratul.
Notă: Varianta integrală o puteți citi AICI.
Andriana Cheptine







