În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, Alexandru Pânzari, şeful Inspectoratului General al Poliţiei, a fost întrebat: Cum vedeți evoluția Poliției Naționale în 2019?
„Nu putem vorbi despre o evoluție a Poliției fără un număr complet de angajați, fără instruirea și dezvoltarea continuă a acestora. Iată de ce, ne propunem, ca în 2019, 80% din activități să fie dedicate instruirii angajaților. Vom depune eforturi ca cetățenii să se simtă în siguranță în localitățile lor, să le fie respectate drepturile și să beneficieze de servicii polițienești și publice, de calitate. Țin să vă asigur că Poliția va depune maxim efort pentru a diminua numărul accidentelor rutiere, oferind, astfel, siguranță fiecărui cetățean care se află pe traseele naționale, fie ca șofer sau pieton. Securitatea în trafic și prevenirea accidentelor rutiere sunt printre principalele obiective ale Poliției pentru anul 2019. De asemenea, implementarea Strategiei de Dezvoltare a Poliției va continua să fie o prioritate pentru noi. Am identificat deja peste 80 de acțiuni concrete ce vor veni să continue procesul de dezvoltare, eficientizare și modernizare a Poliției”, a declarat el.
Notă: Varianta integrală a interviului poate fi accesată aici.
Cristina Pendea







