„Se înșeală amarnic acei care cred că în anii de independență Republica Moldova a fost condusă de politicieni, partide sau coaliții – acest lucru nu a fost niciodată. Dintotdeauna Moldova avut un singur „stăpân” – sistemul!”, scrie, într-un editorial, Dumitru Spătaru.
„Cine e misteriosul sistem și de unde a apărut el? E un fel de moștenire de la fosta URSS, unde exista o castă privilegiată de demnitari de stat, cu câteva ramuri, puternic concrescute între ele și bine consolidate, iar în anii de independență ai RM aceasta a trecut printr-o serie de mutații, adaptându-se la noile condiții, și acum sistemul e mai puternic ca oricând. Sistemul e constituit din câțiva procurori, judecători, colaboratori ai diferitor structuri de forță, dar și ai altor structuri de stat, care rareori ies în prim plan, dar care controlează în totalitate domeniile din care fac parte, inclusiv îi controlează abil și pe mulți dintre conducătorii care le sunt plasați de puterea politică”, notează autorul.
Notă: Varianta deplină a editorialului poare fi accesată la acest link.
Cristina Pendea







