În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, cunoscutul analist politic, Victor Ciobanu a fost întrebat ce crede despre faptul că PDM a anunțat că va veni cu o inițiativă de organizare a unui referendum privind micșorarea numărului de deputați și controlul cetățenilor asupra deputaților, concomitent cu alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.
„Nu cred că ar trebui să repetăm toate ideile aberante lansate în zilele de marți. Asta cu siguranță nu are finalitate. E o momeală, un vehicul, dacă vreți, pe care PD speră să se cațăre și să mai ia câteva procente. Anterior vroiau să facă același lucru cu integrarea europeană. Au socotit că populismul proeuropean e mai puțin popular decât populismul cu reducerea numărului deputaților. Sunt mirat de ce n-au propus referendum cu întrebarea – „Vreți ca totul să fie bine și nimic să nu fie rău?”. E o scăpare a tehnologilor. Poate mai reușesc să schimbe tema referendumului”, a declarat el.
Notă: Varianta integrală a interviului poate fi accesată aici.
Andriana Cheptine







