Partidele pro-europene (PAS, PDA, PLDM și PL) au început discuțiile privind consolidarea forțelor în contextul alegerilor parlamentare. În context, contactat de TRIBUNA, pentru a afla ce crede despre această idee, având în vedere că PDM se declară un partid pro-european, dar și de ce nu este prezent la aceste discuții, vicepreședintele formațiunii, Vlad Cebotari a menționat că democraţii au făcut oferta demult.
„Noi le-am făcut oferta publică demult. Mai de mult am spus, că e bine ca toate forțele pro-europene să se coalizeze. Și, dacă vă aduceți aminte, în sfârșit a ajuns și la ei mesajul nostru din mai 2018, în campania electorală pentru alegerea Primarului general al mun. Chișinău, sau chiar din aprilie 2018. Am zis că-i bine ca toate partidele să lase într-o parte toate disensiunile și ambițiile personale, egoiste pe care le au și să acționeze în comun pentru a forma un front comun contra pericolului socialist care era atunci. Acuma e bine că măcar așa au înțeles ceva, însemnă că totuși mesajele, apelurile noastre nu sunt în zadar – cu întârziere, dar ajung. Ne bucurăm că ne-au auzit”, a precizat Cebotari.
Andriana Cheptine







