[ X ]
Alegeri25 August 2026 12:02

Fiodor Gagauz: Parlamentul a redus din nou drepturile autonomiei găgăuze 

Politicianul Fiodor Gagauz a constatat că, Parlamentul a adoptat în a doua lectură modificările privind organizarea alegerilor în Găgăuzia. Invocând decizia Curții Constituționale din 9 iulie și necesitatea aplicării uniforme a legislației, deputații au redus din nou drepturile autonomiei, informează TRIBUNA.

Mai mult – a spus fostul deputat – Parlamentul a mers mult mai departe decât prevedea decizia Curții Constituționale.

“Nu mai este vorba doar despre cine formează organul electoral al Găgăuziei. Practic, se schimbă întregul mod de organizare a alegerilor în autonomie, iar toate atribuțiile sunt transferate la nivel național.

Puterea acționează după o schemă periculoasă. Majoritatea parlamentară nu anulează direct Legea privind statutul juridic special al Găgăuziei, dar adoptă alte legi care intră în contradicție cu aceasta. Apoi, problema ajunge la Curtea Constituțională, iar deciziile acesteia devin motiv pentru reducerea în continuare a atribuțiilor autonomiei.

Vedem deja consecințele. Găgăuzia nu mai poate să-și organizeze singură alegerile, iar rolul Bașcanului în numirea conducerii structurilor regionale de forță și de ordine a fost redus. Este pusă în pericol și participarea autonomiei la administrarea sistemului de învățământ”, a spus pretendentul la funcția de bașcan al Găgăuziei.

Potrivit spuselor sale, pas cu pas, este distrus compromisul la care s-a ajuns în 1994.

“Tocmai de aceea, consider că unul dintre obiectivele principale ale Găgăuziei trebuie să fie includerea celor mai importante atribuții ale autonomiei direct în Constituția Republicii Moldova.

Garanțiile prevăzute în Constituție trebuie să pună capăt acestei reduceri a drepturilor Găgăuziei și să protejeze autonomia, indiferent de partidul sau majoritatea politică aflată la guvernare”, a subliniat Fiodor Gagauz.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial O măsură necesară pentru protejarea micului business Noul Premier, Vasile Tofan a prezentat politica fiscală pentru anul viitor, una din prevederile căreia ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...