[ X ]
Important14 Iulie 2026 15:30

Deputatul Plîngău așteaptă explicații de la Ministerul Culturii: Care e justificarea că un tânăr fără studii superioare are 300 mii lei pe an?! 

Deputatul Dinu Plîngău spune că Ministrul Culturii are obligația să ofere explicații în legătură cu informația apărută în spațiul public privind angajarea unui tânăr de 18 ani, fără studii superioare, la un salariu de 300.000 lei/an. Este vorba despre Bogdan Zgherea, membru al Partidului Acțiune și Solidaritate, informează TRIBUNA. 

„Să fie clar, eu încurajez și apreciez enorm când tinerii sunt implicați și angajați la stat, dar în acest caz avem nevoie de mai multă claritate referitor la responsabilitățile din fișa de post și justificarea acestui salariu care este mai mare decât salariul doamnei Sandu sau a viitorului prim-ministru.

Nu consider că există echitate atât în acest caz, cât și în general”, a declarat el.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial O măsură necesară pentru protejarea micului business Noul Premier, Vasile Tofan a prezentat politica fiscală pentru anul viitor, una din prevederile căreia ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...