[ X ]
Important1 Iulie 2026 10:55

Vasile Costiuc, cu denunț la Procuratură: La „Metalferos”, timp de 4 ani, au fost furate 107 milioane de lei

Vasile Costiuc, președintele Partidului „Democrația Acasă”, a declarat că la „Metalferos” au fost implementate scheme și, timp de 4 ani, au fost furate 107 milioane de lei. Politicianul a anunțat că va depune în acest sens denunț la Procuratură și va informa partenerii internaționali, informează TRIBUNA.

Politicianul, într-o adresare video pe rețelele de socializare, a spus că Igor Grosu, președintele Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), a anunțat ieri că din partid este exclus și Petru Bondari și a cerut și demisia lui de la șefia „Metalferos”.

„Dar Grosu nu a spus de ce a cerut demisia lui. Eu am făcut afirmații anterior în public faptul că se fură sute și milioane – e vorba de 107 milioane în ultimii 4 ani. S-a furat și s-a prejudiciat și nu a știut nimeni?! Noi am atenționat că se fac scheme”, a declarat deputatul.

Vasile Costiuc, în video, a prezentat documente cu cifre privind activitatea „Metalferos” și a spus că le va publica.

„Radu Marian, Alexandru Trubca, Viorel Barda și alții erau „reșala” la „Metalferos”. Banii se duceau pentru sponsorizarea PAS”, a menționat el, precizând că se schemele se făceau „cu băieții lui Plahotniuc”.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Piaţa imobiliară şi piaţa construcţiilor prin prisma reformei fiscale Unul dintre cele mai discutate subiecte din ultima perioadă este preconizata reformă fiscală, care ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...