Consolidarea relațiilor economice moldo-austriece, promovarea oportunităților investiționale ale Republicii Moldova și dezvoltarea unor noi proiecte de cooperare s-au aflat în centrul vizitei de lucru efectuate la Viena de viceprim-ministrul și ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Eugeniu Osmochescu, informează TRIBUNA.
În cadrul vizitei, vicepremierul a avut întrevederi cu oficiali austrieci, reprezentanți ai instituțiilor economice și ai mediului de afaceri, axate pe extinderea cooperării bilaterale în domenii strategice precum industria, energia, transportul, logistica, tehnologiile și digitalizarea.
În dialogul cu ministrul federal al Economiei, Energiei și Turismului al Republicii Austria, Wolfgang Hattmannsdorfer, au fost discutate direcțiile de aprofundare a parteneriatului economic dintre cele două state, precum și oportunitățile de dezvoltare a relațiilor investiționale. Vicepremierul Eugeniu Osmochescu a prezentat avantajele competitive ale Republicii Moldova, evoluțiile în procesul de integrare europeană și măsurile orientate spre crearea unui mediu de afaceri modern, transparent și atractiv pentru investitori.
A fost evidențiat potențialul zonelor economice libere, al parcurilor industriale și al hub-urilor tehnologice din Republica Moldova, drept platforme pentru dezvoltarea unor proiecte investiționale și pentru integrarea companiilor în lanțurile valorice europene.
În cadrul întrevederilor cu reprezentanții mediului de afaceri austriac, inclusiv cu Christoph Neumayer, secretar general al Federației Industriilor Austriece, Igor Sekardi, director general și director pentru Afaceri Internaționale și Piețe al Camerei Economice Federale a Austriei, precum și cu reprezentanții companiilor Gebauer & Griller și OMV, au fost analizate oportunități de colaborare, atragere a investițiilor și dezvoltare a unor parteneriate durabile între comunitățile de afaceri din cele două țări.
Un moment important al vizitei l-a constituit întrevederea viceprim-ministrului Eugeniu Osmochescu cu Directorul General al Organizației Națiunilor Unite pentru Dezvoltare Industrială (UNIDO), Gerd Müller, în cadrul căreia a fost semnat Programul de Parteneriat de Țară pentru Republica Moldova 2026–2032.
Programul stabilește cadrul strategic de cooperare dintre Republica Moldova și UNIDO pentru susținerea dezvoltării industriale durabile, creșterea competitivității întreprinderilor, promovarea tranziției verzi și digitale, dezvoltarea competențelor și sprijinirea întreprinderilor mici și mijlocii.
Viceprim-ministrul a apreciat contribuția UNIDO la modernizarea economiei Republicii Moldova și a evidențiat rolul programului în atragerea investițiilor, promovarea inovațiilor, transferul de tehnologii moderne și crearea unor noi oportunități economice.
Agenda vizitei a inclus și promovarea imaginii Republicii Moldova prin intermediul culturii contemporane. Lucrarea „Your Happiness is in Your Own Hands”, semnată de artistul Pavel Brăila, a fost inaugurată pe fațada Ringturm din Viena, oferind o platformă de vizibilitate internațională pentru creativitatea și expresia artistică moldovenească.
Vizita de lucru la Viena a reconfirmat direcția comună a Republicii Moldova și Austriei pentru consolidarea cooperării economice, stimularea investițiilor, dezvoltarea proiectelor comune și aprofundarea conexiunilor economice în spațiul european. Austria reprezintă unul dintre partenerii economici importanți ai Republicii Moldova. Peste 90 de companii cu capital austriac activează pe piața moldovenească, iar investițiile austriece contribuie la dezvoltarea unor sectoare strategice ale economiei naționale.










