[ X ]
Important24 Iunie 2026 12:58

Starea de alertă în sectorul energetic a încetat

Începând de astăzi, a încetat starea de alertă în sectorul energetic, instituită la 25 aprilie 2026 pentru o perioadă de 60 de zile, întrucât analiza indicatorilor de risc nu indică necesitatea prelungirii acesteia, informează TRIBUNA. 

Odată cu încetarea stării de alertă, începe procesul de elaborare a unui raport integrat privind măsurile aplicate și impactul acestora, care va fi publicat ulterior pe pagina oficială a Centrul Național de Management al Crizelor (CNMC).

Pe durata stării de alertă, instituțiile responsabile au monitorizat continuu evoluțiile din sectorul energetic, au gestionat riscurile identificate și au implementat măsurile necesare pentru menținerea securității aprovizionării cu resurse energetice și funcționarea stabilă a infrastructurii critice, contribuind astfel la stabilizarea situației din sector.

În prezent, situația din sectorul energetic este supravegheată în regim continuu de autoritățile competente, conform atribuțiilor stabilite de legislația în vigoare.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...