Membrii Corpului de Control al prim-ministrului au demisionat în această dimineață. Premierul Alexandru Munteanu, care a anunțat acest lucru, a spus că schimbările se fac atunci când nu mai este încredere, informează TRIBUNA.
„Corpul de Control are misiunea de a verifica respectarea legalității, integrității și bunei guvernări, tocmai de aceea standardele profesionale ale membrilor trebuie să fie mai înalte decât oriunde altundeva. În urma evaluării, am ajuns la concluzia că activitatea Corpului nu mai beneficiază de încrederea necesară pentru exercitarea acestei funcții. Membrii Corpului de Control și-au dat demisia în această dimineață”, a declarat șeful Guvernului.
Alexandru Munteanu a remarcat că, funcțiile publice nu sunt privilegiu, ele presupun responsabilitate. „Atunci când încrederea este pierdută, decizia corectă este să facem schimbări”, a conchis el.







