Președintele Mișcării Alternativa Națională (MAN) și primarul capitalei, Ion Ceban, acuză presiuni și atac fără precedent asupra angajaților Primăriei Chișinău, informează TRIBUNA.
„Atac fără precedent asupra oamenilor și angajaților Primăriei Chișinău, din toate structurile, în fiecare zi. Ca să acopere scandalul cu angajările verișoarelor și ale neamurilor pe salarii enorme, ca să acopere eșecul guvernării, care scumpește viața oamenilor prin prostiile pe care le face, continuă presiunile, la indicațiile celor din PAS și, mai cu seamă, ale lui Maia Sandu, Grosu, Carp și Spânu, asupra oamenilor care continuă să muncească și, concret, împotriva mea.
Oamenii sunt chemați și intimidați, fiind impuși să depună declarații împotriva mea, spunându-li-se că ar exista anumite înregistrări video sau audio private. Sperie oamenii că, dacă nu vor da declarații și depoziții împotriva mea, vor face pușcărie. Cum s-ar spune, îi iau la „poantă” pe oameni, iar astfel își bat joc de întreg sistemul de justiție ca să îmi facă rău concret mie
Apelez la structurile internaționale: ajunge să îi acoperiți, deschideți ochii și vedeți cum își bat joc de oameni, opriți-le dezmățul și haosul pe care l-au instaurat în Republica Moldova’, afirma Ion Ceban.







