[ X ]
Important9 Iunie 2026 12:09

„Moldovagaz” va continua aprovizionarea cu gaze naturale a regiunii transnistre

Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), în cadrul ședinței ordinare din 9 iunie 2026, a aprobat prelungirea perioadei de desemnare a SA „Moldovagaz” în calitate de entitate responsabilă de aprovizionarea cu gaze naturale a regiunii transnistre, informează TRIBUNA.

Prin decizia adoptată, perioada de desemnare a SA „Moldovagaz” a fost extinsă până la data de 31 decembrie 2026. Măsura are drept obiectiv asigurarea continuității proceselor de aprovizionare cu gaze naturale și consolidarea securității aprovizionării în regiunea transnistreană, în contextul expirării la 30 iunie 2026 a termenului actual de desemnare.

Decizia a fost adoptată ținând cont de necesitatea menținerii neîntrerupte a mecanismelor operaționale și contractuale existente, inclusiv a celor aferente serviciilor de transport, echilibrare, flexibilitate și altor servicii conexe. Totodată, prelungirea desemnării permite planificarea eficientă a rezervării capacităților de transport și asigură predictibilitatea proceselor necesare funcționării sistemului de aprovizionare cu gaze naturale.

Hotărârea a fost adoptată în baza prevederilor Legii nr. 108/2016 cu privire la gazele naturale și a propunerii înaintate de Ministerul Energiei privind extinderea cu șase luni a perioadei de exercitare a responsabilităților de către entitatea desemnată.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...