[ X ]
Important14 Mai 2026 11:11

Ion Ceban a semnat Planul municipal de acțiuni pentru anii 2026–2027 privind prevenția consumului de substanțe nocive și psihotrope

Primarul general al municipiului Chișinău, Ion Ceban, a semnat Planul municipal de acțiuni pentru anii 2026–2027 privind prevenția consumului de substanțe nocive și psihotrope, informează TRIBUNA. 

Potrivit lui, acest document este important pentru municipiul Chișinău și, în primul rând, pentru siguranța copiilor și tinerilor noștri. „Vedem cu toții cât de gravă a devenit problema consumului de droguri și cât de agresiv încearcă cei implicați în acest fenomen să ajungă la copii și adolescenți, inclusiv în preajma instituțiilor de învățământ”, a subliniat edilul.

Planul municipal este construit pe patru piloni importanți: informare, prevenție, intervenție și monitorizare. Asta înseamnă campanii de informare și educație, programe pentru elevi, părinți și cadre didactice, identificarea și intervenția în cazurile de risc, dar și monitorizarea permanentă a situației și raportare publică transparentă.

Totodată, anunță Ion Ceban, va fi creată și Comisia municipală de monitorizare, iar rezultatele vor fi evaluate periodic. „Acest plan a fost elaborat în urma consultărilor cu direcțiile municipale, experți, specialiști din educație, sănătate și protecție socială, precum și împreună cu partenerii de dezvoltare. Este de datoria noastră să protejăm copiii și tinerii și să intervenim ferm împotriva acestui fenomen care distruge vieți și familii”, a conchis Primarul General.

Comentarii

Top știri

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...