[ X ]
Breaking news4 Mai 2026 17:00

La Erevan, Maia Sandu a avut o întâlnire cu lideri ai țărilor partenere și ai instituțiilor europene dedicată viitorului european al R. Moldova

Astăzi, la Erevan, Președinta Maia Sandu a avut o întâlnire cu lideri ai țărilor partenere și ai instituțiilor europene, dedicată viitorului european al Republicii Moldova și consolidării păcii și securității în țara noastră, informează TRIBUNA. 

La întâlnire au fost prezenți Președintele României, Nicușor Dan, Președintele Franței, Emmanuel Macron, Președinta Consiliului de Miniștri al Italiei, Giorgia Meloni, Prim-ministrul Regatului Unit, Keir Starmer — alături de Ursula von der Leyen, Președinta Comisiei Europene, António Costa, Președintele Consiliului European, și Kaja Kallas, Înaltă Reprezentantă a UE pentru Afaceri Externe și Politica de Securitate. La discuții au luat parte și Nikos Christodoulides, Președintele Ciprului, și Micheál Martin, Prim-ministrul Irlandei, în calitate de reprezentanți ai celor două președinții rotative din acest an ale Consiliului UE.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...