[ X ]
Alegeri17 Aprilie 2026 10:11

Numărul de alegători în localitățile unde pe 17 mai 2026 vor avea loc alegeri

Comisia Electorală Centrală prezintă informații despre numărul de alegători în cele 12 localități din țară, unde pe 17 mai 2026 vor avea loc alegeri locale noi pentru funcția de primar și de consilier în consiliul local și referendumuri locale, informează TRIBUNA.

Astfel, potrivit datelor din Registrul de Stat al Alegătorilor, conform situației din 17 aprilie curent, numărul total al cetățenilor cu drept de vot este de 69 959.

Alegătorii care și-au stabilit domiciliul în una din localitățile sus menționate după data de 17 februarie 2026, nu vor putea vota la alegerile locale noi și referendumurile locale din 17 mai 2026. Codul electoral prevede că, în cazul alegerilor locale și referendumurilor locale, termenul înregistrării domiciliului sau reședinței temporare nu poate fi mai mic de 3 luni până la data primului tur de scrutin.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial De ce abordarea statului faţă de agricultură trebuie regândită Într-un interviu acordat anterior, eu am menţionat că statul ar trebui să regândească abordarea sa faţă ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...